ХЕРСОН. ГРОМАДА. ІНІЦІАТИВА

Портал суспільних знань і дій для розвитку Херсонщини

gerb_sity

Місто

gerb_region

Область

search_icon
 

Діалоги про громаду

Громадянське суспільство або як жити краще?

Вічні питання східних слов'ян: "Хто винуватий і що робити?

Більшість населення України, велика кількість представників середнього і малого бізнесу, представники крупного бізнесу, який розвивається самостійно (тобто не «кришується» владою), нарешті, середня ланка управлінців державної влади і місцевого самоврядування – всі задають собі питання – «Чому у нас такий безлад? Чому ми живемо так погано? Як жити краще? Як розвиватись на рівні кращих цивілізаційних зразків?» І майже всі кивають на владу, яка сидить нагорі і яка довела країну «до ручки». В цьому, звичайно, є частина істини, але тільки частина.

На жаль, до сих пір в країні, в умах людей, не сформовано розуміння того, що є головною запорукою успішного розвитку і місцевих громад, і країни в цілому. А запорукою успішного розвитку для країн з демократичним устроєм, в сучасних умовах глобального світу, який розвивається дедалі швидше і динамічніше, може бути тільки ефективне, потужне, здатне до саморозвитку громадянське суспільство.

ЩО ВОНО ТАКЕ  - "ГРОМАДЯНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО"?

Громадянське суспільство – це середовище ініціативи в сфері суспільного розвитку, самоорганізації та солідарності в підтримці важливих суспільних ініціатив. Основою громадянського суспільства є громадяни, які свідомі своїх прав і обов’язків, розуміють, яку державу вони хочуть мати для себе і для своїх дітей і мають бажання втілювати свої мрії. Носіями ідей і механізмів громадянського суспільства виступають різноманітні громадські об’єднання, профспілки, релігійні громади, благодійні фонди, тобто недержавні і не бізнесові організації, які працюють на суспільний розвиток, громадські діячі, які займаються осмисленням суспільних проблем і пропонують суспільству шляхи розвитку, а також незалежні ЗМІ, що забезпечують вільний обмін ідеями.

Головна ідея громадянського суспільства полягає в ідеї самоорганізації громадян, організацій, громадських рухів задля вирішення завдань позитивного суспільного розвитку. Тобто громадяни, суспільство не чекають, що всі проблеми повинна вирішити держава, а самі через різноманітні громадянські інституції ініціюють вирішення проблем, ставлячи і перед собою і перед державою відповідні цілі і завдання.

Головними цінностями громадянського суспільства є права людини в найширшому їх розумінні та правова держава, яка їх забезпечує.

Головна роль громадянського суспільства полягає в формування соціуму, де присутня активна соціальна солідарність, де громадськість, влада і бізнес дієво співпрацюють, забезпечуючи високі стандарти прав людини, гармонійний соціально-економічний розвиток, гідний рівень життя.

НУ ДОБРЕ - ЦЕ ТЕОРІЯ, А ЯК З ПРАКТИКОЮ?

Найбільш розвинуте громадянське суспільство, що ефективно впливає на суспільний розвиток, на сьогодні сформовано в країнах розвинутої демократії (в західноєвропейстких країнах).

В суспільствах цих країн постійно (починаючи з античних часів) йде праця над тим, щоб право стояло на першому місті і всі: від президента (царя, короля тощо) до простого робітника були рівні перед законом. Адже без цього нормальний розвиток суспільства не можливий.

В країнах розвинутої демократії суспільний прогрес вивів нову формулу відносин бізнесу і суспільства - соціально відповідальний бізнес.

Соціально-відповідальний  бізнес розуміє (або поставлений суспільством в такі рамки, що повинен розуміти) свою соціальну відповідальність перед суспільством. Соціально-відповідальний бізнес підтримує високі соціальні стандарти на власному підприємці і вкладає кошти в розвиток соціуму, підтримуючи розвиток громадянських інституцій. Адже саме вони і тільки вони можуть проконтролювати ефективність влади і швидко реагувати на нові виклики і проблеми.

Ми постійно, на численних прикладах бачимо, як саме діє громадянське суспільство в країнах розвинутої демократії:

o Діяльність корпорацій призводить до знищення природи – виникає потужний зелений рух.

o Порушуються права споживачів - виникають численні спілки на їх захист, які добиваються вирішення проблем.

o Знищуються пам’ятки культури – суспільство стає на їх захист.

o Порушуються права людини – виникає концепція прав людини і розробляються дієві механізми їх захисту.

І так далі, і так ділі.

В розвинутих демократичних країнах ГРОМАДЯНИН ЗНАЄ, ЩО ВІН Є ОСНОВОЮ ДЕРЖАВИ, ЯК ПЛАТНИК ПОДАТКІВ І ВІН ЧЕРЕЗ СИСТЕМУ ГРОМАДСЬКИХ ІНСТИТУЦІЙ ВИМАГАЄ ВІД ДЕРЖАВНИХ ОРГАНІВ ЕФЕКТИВНОСТІ, ПРОЗОРОСТІ І ПРАЦІ НА БЛАГО НАРОДУ.

Характерними рисами громадянського суспільства розвинутих демократичних країн є:

  • присутність великого спектру громадських об’єднань, які виступають індикаторами наявності суспільних проблем та ініціаторами їх вирішення;
  • підтримка діяльності громадських об’єднань з боку державних органів та органів місцевого самоврядування, які надають гранти на вирішення суспільних проблем та виступають партнерами громадських об’єднань;
  • активна фінансова підтримка бізнесом соціальних проектів громадських об’єднань та діяльності незалежних експертних громадських організацій щодо контролю над владою
  • підтримка діяльності громадських об’єднань широкими верствами населення фінансами та волонтерською (добровільною) працею.

Найбільшими досягненнями розвинутого громадянського суспільства в демократичних країнах є високі стандарти прав людини, високий рівень життя, динамічний розвиток, постійне осмислення шляхів розвитку людини, суспільства та їх взаємозв’язку з оточуючим світом.

ЧОМУ У НАС ВСЕ НЕ ТАК?

Корені досить глибоко - в менталітеті, в  історії, але звернемось до сьогодення.

В основі сьогоднішніх проблем формування ефективного громадянського суспільства в Україні лежать такі фактори:

  • ідея розбудови демократичної, процвітаючої України і успішних громад не пов’язана в суспільній свідомості з розвитком громадянського суспільства і, відповідно, не сформовано потужний суспільний запит на діяльність організацій, так званого третього сектору (тобто громадського сектору);
  • широкі прошарки гуманітарної інтелігенції, малого і середнього бізнесу, молоді дуже мало знайомі з ініціативами та результатами діяльності громадських об’єднань і приймають незначну участь в їх діяльності, а головне не є носіями цінностей громадянського суспільства: прав людини і правової держави;
  • організації громадянського суспільства не мають достатньої ресурсної підтримки від громадян, бізнесу та влади, що не дає їм можливості ефективно розвиватись та дієво впливати на вирішення суспільних проблем і формування обличчя .
  • В результаті слабкості громадянського суспільства демократичні механізми у нас є не більше ніж ширмою і не працюють на розвиток суспільства.

    Розвиток місцевих громад і України в цілому є нестабільним і далеким від потреб і завдань 21 сторіччя.

    І ми живемо, як живемо і «маємо те, що маємо».

    ЩО ТРЕБА ЗРОБИТИ, ЩОБ ГРОМАДЯНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО УКРАЇНИ СТАЛО ДІЄВИМ?

     Іншими словами, що треба зробити, щоб розвиток громадянського суспільства в Україні  став ідеєю середнього українця, який є основою держави, став ідеєю молоді, яка є майбутнім країни і головне привів до розвитку і процвітання кожного громадянина і успішного цивілізаційного розвитку держави в цілому?

    Треба, щоб середній та малий бізнес на питання: «Чому у нас все не так?" - дав відповідь: «Тому що не має ефективного громадянського суспільства» і став ресурсами підтримувати його розвиток.

    Треба, щоб освітянська інтелігенція, яка формує світогляд молодого покоління стала носієм ідеї розвитку громадянського суспільства.

    Треба, щоб громадські організації, які вже сьогодні працюють над вирішенням суспільних проблем, доносили свої ідеї до найширшого суспільного загалу на зрозумілій мові, даючи відповіді на прості питання: «Для чого ми це робимо?, Що ми хочемо змінити, покращити, чого хочемо досягти?» і пропонували суспільству зрозумілі відкриті механізми співпраці і солідарності.

    І головне, треба, щоб вже зараз існуюче громадянське суспільство України (в особі громадських інституцій) почало не тільки розробляти і виконувати "проекти", але  займатись широкою просвітницькою діяльністю і відповідати на актуальні проблеми суспільства, як теоретичними розробками, так і консолідованими практичними діями.

    І тоді, як і в кожному розвинутому громадянському суспільстві, в нашому суспільстві, при виникненні проблем будь якого ступеню складності, почнуть спрацьовувати механізми самоорганізації:

    • проблема стане предметом розгляду кращих умів суспільства
    • активні представники громадянського суспільства, тобто, громадські організації, професійні спілки, релігійні громади тощо, спираючись на рекомендації експертів, власні дослідження, громадську думку, зініціюють вирішення актуальних проблем
    • держава, а головне - широкі верстви громадян і бізнес активно підтримають ресурсами вирішення суспільних проблем.

    І проблеми будуть вирішуватись, а громадянин і держава будуть процвітати!

    У цьому немає нічого надприродного, саме по такому шляху ідуть успішні демократичні країни. Давайте будемо іти в ногу з ними.

    Давайте не бесплідно балакати на кухнях, а знаходити час, бажання, вміння думати, аналізувати та співпрацювати на благо розвитку міста, міської громади,  країни і на розвиток реальних прав громадянина України.

    ЗАПРОШУЄМО ДО ДІЙ

    Знайомтесь з проектами громадських організацій Херсонщини і підтримуйте їх розвиток.

    Ініціюйте власні проекти з вирішення суспільних проблем

    Надавайте свої пропозиції, якою ви хочете бачити нашу країну і як цього досягти.

    Ганна Парфьонова, Херсонська міська громадська організація "Розвиток"