ХЕРСОН. ГРОМАДА. ІНІЦІАТИВА

Портал суспільних знань і дій для розвитку Херсонщини

gerb_sity

Місто

gerb_region

Область

search_icon
 

Самоврядування

Інтерв'ю начальника управління соціальної політики Херсонської міської ради Олени Рузгіс

Оленa Рузгіс Олено В’ячеславівно, міській громаді дуже важливо знати, як розвивається місто, тим більше така важлива для кожного мешканця сфера, як соціальна. Нещодавно завершилась попередня депутатська каденція. Як Ви охарактеризуєте результати цих чотирьох років для соціальної сфери міста і співпрацю управління з депутатами?

Я вважаю, що управління соціальної політики разом з депутатським корпусом попрацювало ці чотири роки досить продуктивно, перш за все у сфері соціального захисту.

Хоч нових програм прийнято не так вже й багато, але внесено багато якісних змін у вже існуючі. Наприклад, - у діючу з 1998 року програму "Вдячність", в якій передбачено надання побутових послуг за пільговими цінами певним категоріям громадян. При прийнятті цієї програми, пільги були передбачені тільки для трьох категорій: інвалідів війни, вдів загиблих на фронті воїнів і самотніх малозабезпечених громадян. У зв'язку із зміною пенсійного законодавства та за численними зверненнями Ради ветеранів у Програму з 2003 року були включені учасники Великої вітчизняної війни і учасники бойових дій. З 2004 року в число користувачів пільг були включені опікуни дітей - сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, вдів померлих учасників бойових дій, інвалідів війни, які були визнані інвалідами-учасниками бойових дій. З кінця 2005 року в цей список внесені всі учасники бойових дій без виключення. Отже такі послуги, як ремонт взуття, прання білизни, перукарські послуги, ремонт побутової техніки тощо всі ці категорії можуть отримувати лише за 30% вартості, хоч це, звичайно, потребує досить значних коштів з міського бюджету.

Що стосується нових програм у сфері соціального захисту, то у 2003 році була, наприклад, прийнята програма «Муніципальний хліб», завдяки якій можна отримати в магазині хлібно - булочні вироби нашого комбінату на 30% дешевше. Користувачі цієї програми: інваліди 1-й групи, інваліди війни всіх категорій, діти-інваліди до 18 років, діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, а з 2004 року додалися пенсіонери з мінімальною пенсією. Програмою визначене не тільки підприємство-виробник, але й 18 торгових точок, які охоплюють всі мікрорайони міста, і в яких можна придбати ці вироби. Є плани по обхвату і приміських сільських районів, але, поки що, не вистачає ресурсів.

Також, нами була введена практика гарячих обідів для малозабезпечених громадян, які користуються великою популярністю. Хоча ціни і виросли, але це діє вже 4-й рік. Не всі обласні центри так підтримують малозабезпечених як Херсон. Є міста багатші, які , тим не менш, надають допомогу в значно меншому об’ємі. . Наприклад, у 2004 році у Миколаєві харчувалося 50 чоловік, а у нас -120.

Наприкінці 2005 року ми розробили і прийняли комплексну програму „Соціальний захист”, в якій були враховані напрацювання попередніх програм , а також, передбачено надання житлово- комунальних пільг для сімей з дітьми-інвалідами – це майже тисяча сімей, сімей опікунів дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування – це більше 400 сімей.

Цією програмою встановлені муніципальні стипендії для обдарованих студентів вищих і середніх учбових закладів у розмірі 50 і 30 гривень відповідно. З 2006 року передбачене їх збільшення до 100 і 50 гривень.
Вперше на Україні у нас був створений „Центр матері і дитини» для запобігання дитячому сирітству. Психологи центру працюють з вагітними жінками і молодими мамами, які мають намір відмовитися від своїх новонароджених дітей. Якщо жінка потрапила в складні життєві обставини: відмовився від них батько дитини, не приймає родина, немає житла і роботи тощо, то їй завжди допоможуть в цьому центрі. Мати може там знаходитися, поки дитині не виповниться 1,5 роки, в цей час працювати, а також, отримати спеціальність. За 2,5 роки близько 100 дітей врятували від сирітської долі. На прикладі Херсонського «Центру матері і дитини» була прийнята державна програма, яка передбачає створення подібних центрів по всій Україні.

Отже нам разом з депутатським корпусом минулого скликання нам є чим пишатися.

А як Ви оціните співробітництво з громадськими організаціями, наскільки воно продуктивно?

З громадськими організаціями у нас складається досить плідна співпраця.

По соціальному захисту ми співпрацюємо з міськими і районними організаціями «УТОС» і «УТОГ», які представляють інтереси інвалідів по зору і слуху, з організаціями „Серце матері» і «Світло надії», які представляють інтереси дітей-інвалідів та іншими організаціями.

Наш відділ у справах сім’ї та молоді співпрацює з молодіжними громадськими організаціями – Центром молодіжних ініціатив „Тотем”, громадською організацією „Мир. Краса. Культура” та іншими. Центр соціальних служб для молоді, який діє при управлінні, має багато волонтерів.

Дуже радує, коли громадські організації знаходять різні шляхи допомоги людям. Адже не завжди потрібна матеріальна допомога, частіша потрібна юридична підтримка, знання законів, програм, про які я розповідала.

Отже запрошуємо всіх до співпраці, ми не збираємось замикатися.

А що Вам не вдалося реалізувати з задуманого?

Не вдається те, на що, на жаль, не вистачає коштів.

Так минулого року не вдалося в програму «Муніципальний хліб» внести категорію багатодітних сімей - немає такої великої суми в бюджеті .

Мені дуже хочеться, щоб працювали державні закони в сфері соціального захисту і були підтверджені грошовими коштами. Якщо, наприклад, хтось має право на безкоштовні ліки, то щоб він це право міг безперешкодно реалізувати.

Яким Ви хочете бачити наше місто і що Ви побажаєте херсонцям?

Я дуже хочу, щоб наше місто було таким, як в 70-і роки, коли мешканці інших міст говорили, що хочуть жити як у Херсоні. .

Хочеться, щоб місто знову стало заможним, чистим і привабливим.

А взагалі, усім херсонцям я бажаю міцного здоров'я, щастя, доходу такого, щоб могли дозволити собі все необхідне.

Бесіду вела студентка ХНТУ Аня Парфенова
Квітень 2006 р.