ХЕРСОН. ГРОМАДА. ІНІЦІАТИВА

Портал суспільних знань і дій для розвитку Херсонщини

gerb_sity

Місто

gerb_region

Область

search_icon
 

Велика Британія – країна розвинутого соціалізму

Країна «Соціалізму з людським обличчям»

Велика Британія

Велика Британія – країна розвинутого соціалізму. Судіть самі – більше 60 тисяч соціальних підприємств з щорічним сукупним прибутком більше 24 мільйонів фунтів, не менше половини яких йде на соціальні цілі – розвиток громад, підтримку соціально незахищених верств населення, зміцнення організацій третього сектора.

Цей вагомий «доважок» до бюджетних грошей дозволяє не лише успішно вирішувати перераховані питання, які завжди були дуже болісними для нашої країни і ніколи не вирішувалися, не дивлячись на амбітні претензії українських прем'єрів і президентів, але й дозволив Великій Британії провести одну з найуспішніших в Європі реформ системи охорони здоров'я. Так сказав представник Міністерства охорони здоров'я Великої Британії на щорічній конференції-виставці соціальних підприємств Voice11, яка проходила в Лондоні в кінці березня.

Відвідини виставки були складовою частиною візиту по вивченню досвіду Великої Британії в розвитку соціального підприємництва. Навчальний візит був організований Британською Радою для 3-х чоловік з України - представників Донецької і Львівської областей. До складу делегації входила директор Донецької громадської організації Альянс Світлана Закревська, яка поділилася своїми враженнями від відвідин Великої Британії.

Стара добра і забута в нашій країні соціалістична ідея дійсно живе і розвивається в Туманному Альбіоні. «Якщо вже все одно доведеться приватизовувати лікарню, оскільки бюджет скорочується і немає можливості її фінансувати за рахунок державних коштів, то хай її приватизовує соціальне підприємство, а не комерційна структура» - це вислів все того ж представника Міністерства охорони здоров'я Великобританії, який вже цитувався.

Що ж таке соціальні підприємства і чому вони так підтримуються у Великій Британії? (Конференцію, на якій ми побували вітав сам прем'єр-міністр, в своїй промові він навів численні приклади і цифри, підтверджуючі важливість цієї форми підприємництва для країни).

«Все починалося з ідеї соціальної справедливості». Коли я почула цю фразу на тренінгу по соціальному підприємництву, який я проводила в Донецьку від експерта з Великої Британії, вона мені здалася декілька високомовною. Проте, перебуваючи у Великій Британії я зрозуміла – їм вдалося побудувати «соціалізм з людським обличчям» (М.С. Горбачов). Тобто, ідеологія соціалізму лежить в основі соціального підприємництва і, подобається нам це чи ні, ми повинні чітко усвідомлювати, Європа стрімко рухається до соціалізму, навіть якщо формою правління в країні є монархія, як у Великій Британії. Ми пішли від соціалізму, що не має людського обличчя і зіткнулися із «звіриним оскалом» монополістичного капіталізму. Голосуємо за президентів, вибираючи, насправді, між олігархічними кланами. Але це зовсім інша історія.

Отже, соціальні підприємства в Британії. Їх організаційні структури різноманітні, але всі вони є і в Україні. Якщо ми відкриємо реєстр неприбуткових організацій або господарський кодекс, то побачимо практично вичерпний перелік того, що нам зустрілося – громадська організація, що надає платні послуги, кооператив, підприємство об'єднання громадян, комунальне підприємство, ТОВ з декількома засновниками… По видах діяльності це може бути що завгодно – супермаркет, школа, дитячий садок, ресторан. Ми побували в ресторані, де готують дуже смачну їжу з екологічно чистих продуктів. Цей ресторан – успішне комерційне підприємство з оборотом близько 1 млн. фунтів стерлінгів в рік. Проте це – соціальне підприємство, яке виконує важливу соціальну місію – перепідготовку людей, які довгий час були без роботи або вийшли з місць ув’язнення. Ресторан їх переучує і стажує протягом півроку, весь цей час вони отримують заробітну платню поряд із штатними співробітниками, повністю весь прибуток ресторан направляє на розширення своєї добродійної тренінгової програми, щоб охопити більшу кількість людей.

Виникає питання – чи мають подібні структури які-небудь пільги? Частково – ті підприємства, які є неприбутковими, мають пільги по оподаткуванню (дуже обмежені, в рамках своєї основної діяльності). Комерційні структури не мають пільг на рівні держави, натомість мають безліч пільг від місцевого бюджету – і по оподаткуванню на прибуток, і по виділенню землі, орендній платі, ремонту, устаткуванню тощо. Але це і зрозуміло – адже не менше 49% свого прибутку соціальне підприємство зобов'язане інвестувати в свою соціальну добродійну програму або в соціальну програму громади.

Цікаво, що структурами підтримки соціальних підприємств у Великій Британії є не державні структури, а такі ж соціальні підприємства – банки, страхові компанії, тренінгові центри і школи.

Адвокасі та лобіювання інтересів СП - це важливий компонент просування соціального підприємництва в країні. У Великій Британії це питання вирішується традиційно – створюються і працюють коаліції (як Voice11), на заході якої ми побували. Але головне, як вже говорилося – це розвиток і просування ідеї соціальної справедливості, яка зараз у Великій Британії підтримується різними верствами населення.

Чи реалістично упровадити досвід Британії в Україні? Думаю, що сповна. Подібна форма може бути упроваджена легко і швидко, особливо, в епоху реформ, коли закриваються школи і лікарні, викликаючи законний протестний рух серед населення. Реформи, безумовно, потрібні, але скільки можна все руйнувати «до основи», а потім чекати побудови світлого майбутнього. Давайте брати позитивний досвід в Європі і адаптувати його в нашій країні. Для того, щоб цю казку зробити дійсністю, потрібна чітка і скоординована робота тих, хто в цю тему вже залучений, а також донорська підтримка окремих проектів, які допоможуть організувати процес і вирішити проблему на системному рівні. Я впевнена в тому, що при правильній подачі матеріалу на урядовому рівні також можна знайти підтримку – «реформаторам» грошей гостро не вистачає, а тут - розвантаження бюджету.


Джерело : ДГО "Альянс"