ХЕРСОН. ГРОМАДА. ІНІЦІАТИВА

Портал суспільних знань і дій для розвитку Херсонщини

gerb_sity

Місто

gerb_region

Область

search_icon
 

ВИБОРИ ДО ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ М. ХЕРСОНА 2006 року

Вибори Херсонського міського голови

Кампанія по виборам Херсонського міського голови у 2005\2006 рр. пройшла при безумовній підтримці херсонцями діючого мера Володимира Сальдо. Всі соціологічні опитування, які проводилися незалежною соціологічною лабораторією

Херсонської обласної організації Комітету виборців України у жовтні 2005 року на початку березня 2006 р. вказували на єдиного можливого переможця. Навіть зимові комунальні проблеми не змогли істотно вплинути на рейтинг Володимира Сальдо й лише позначилися як «сезонні коливання» його рейтингу.

Хоча саму виборчу кампанію Володимира Васильовича чекали серйозні політичні проблеми, які мають своє продовження й після його перемоги. В першу чергу жодна з серйозних політичних сил не висловилася про свою підтримку діючого мера, обрікаючи його на після виборчий пошук компромісів. Ні Партія Регіонів, обласну організацію якої він колись очолював, ні «Батьківщина» в якій він також колись був активним членом й навіть головою міського осередку, публічно не підтримали його. Навіть, навпаки, загальноукраїнський лідер біло-блакитної опозиції Віктор Янукович під час свого приїзду до Херсону піддав різкої критиці результати роботи Херсонського міського голови. Позитивним моментом було те, що при своїй не підтримці Сальдо, ці дві політичні сили не висунули своїх кандидатів у мери й взагалі утрималися від того, щоб підтримати когось з інших чотирнадцяти кандидатів

Також загрозливим було для Володимира Васильовича конфронтація з місцевими представниками президентської влади. Спостерігачі ще наприкінці літа відзначали загрозливі відзнаки різкого конфлікту між обласною державною адміністрацією та міським головою.

Також загрозливим було для Володимира Васильовича конфронтація з місцевими представниками президентської влади. Спостерігачі ще наприкінці літа відзначали загрозливі відзнаки різкого конфлікту між обласною державною адміністрацією та міським головою.

Пізніше, Борис Сіленков розпочав різку критику міського керівництва щодо незадовільного стану підготовки обласного зимового періоду. В минулі політичні сезони подібна прелюдія повинна була закінчитися відкриттям карних справ та вилученням популярної фігури з виборчого процесу. Але часи та влада змінилася. Й це було позитивним моментом для загального результату. Більше того, в самій партії влади відбувся розкол та розмежування місцевих лідерів «помаранчевих». Результатом стало те, що губернатор не підтримав самовисуванця у мери А.О. Кіяновського, який очолював Херсонський міський осередок НСНУ. Таким чином, загроза з боку політично ворожого адміністративного ресурсу була фактично нейтралізована.

Найбільш успішним для Володимира Сальдо стало те, що більшість реальних претендентів на посаду міського голови ( а їх крім В. Сальдо було ще чотирнадцять) виступали з антисальдівською програмою та не змогли об’єднатися, фактично розтаскуючи голоси виборців один у одного.

У цій ситуації Володимир Сальдо спробував опертися на широкі позапартійні маси херсонців та розпочав енергійну кампанію міського голови, якому ніколи агітувати, бо треба працювати. У своїх публічних виступах він не називав ті партії, які висловилися за його підтримку („Держава”, опозиційний блок «Не Так!», Народний блок Володимира Литвина, блок «Ви майбутнє Херсону»), розуміючи, що ці суб’єкти виборчого процесу представляють інтереси досить незначної частини херсонців. Він апелював у своїй кампанії до широких верст городян, які поки що перебувають поза партійними структурами. Для цього він досить вдало використав найбільш цікаві передвиборчі наробітки своїх конкурентів та власний практичний досвід.

Свою нову програму Володимир Сальдо побудував за схемою «Людина - громада - місто». Головними тезами його програми стали:-

•конструктивний діалог з громадою з усіх найважливіших питань

•збільшення «гаманця громади» - бюджету

•зменшення різниці у розвитку між центром міста та спальними мікрорайонами й селищами. В наступні свої роки діяльності буде зроблено акцент саме на околиці міста.

•розвиток соціальних програм

•активне створення товариств співвласників громадян

•робота із молоддю, підтримка розвитку молодіжного руху

Місцеві блоки: альтернатива загальноукраїнській партійній системі Однією з цікавих особливостей цьогорічної кампанії стала збільшення так званих місцевих блоків політичних партій. Вони будувалися навколо активних регіональних політичних діячів, які не змогли вписатися в загальнопартійну структуру. У 2001-2002 рр. на Херсонщині діяв лише один подібний блок „Наше місто - наш дім» - на виборах до Херсонської міської ради. Тоді цей блок привів до перемоги Володимира Сальдо та створив абсолютну більшість в Херсонській міській раді.

У цьогорічну кампанію було створено три подібних блока. Один - навколо відомого політичного та громадського діяча, народного депутата України другого та третього скликань Сергія Кириченко. Сергій Олександрович став своєрідною жертвою нестабільності партійної системи. Свого часу він зміг активно підняти та надати значної популярності в області бренду „Громадський контроль”. Пізніше партія „Громадський контроль” прийняла рішення вступити до Соціалістичної партії, що було абсолютно непридатним на місцевому рівні, тоді Сергій Кириченко вирішив створити місцевий блок політичних партій Сергія Кириченка „Громадський контроль”. Цей проект став успішним. „Громадський контроль” отримав свої представництво в Херсонській міській раді (9 місць) та в районних в місті радах.

Другий місцевий блок був створений групою депутатів Херсонської міської ради на чолі з Володимиром Макухою та Володимиром Пепелем. Ці депутати вийшли з Партії зелених України (Макуха навіть очолював міську організацію ПЗУ) у зв’язку з незгодою з непрозорими принципами формування партійних списків та фінансування передвиборчої кампанії. Був створений блок „За майбутнє Херсону”. Завдяки вдалій стратегії передвиборчої кампанії, блок зміг за короткий час набрати досить значну кількість голосів виборців. За результатами опитування соціологічної лабораторії Херсонської обласної організації КВУ за блок „За майбутнє Херсону” планували проголосувати 3,8%. (Термін проведення опитування -27 лютого-3 березня 2006 року. Статистична похибка - не більше 3,0%. Опитано 577 виборців Херсона за квотною вибіркою. Метод опитування - анкетування за місцем проживання), але у подальшому під час фальсифікацій, направлених проти блоку під час підрахунку голосів, цей блок був вилучений з числа переможців.

Третім місцевим блоком став клон блоку „За майбутнє Херсону” - блок „Ви - майбутнє Херсону”. Його склали прихильники Володимира Сальдо й головним завданням цього місцевого блоку було відтягнути можливі голоси від свого майже повного тезки. Таким чином, збільшення кількості регіональних виборчих блоків на місцевому рівні є своєрідною відповіддю на негативні наслідки введення централізованої партійної виборчої системи з непрозорістю формування списків, витісненням регіональних громадських лідерів, що не відповідають партійним канонам, зловживанням авторитаризмом у внутріпартійних відносинах тощо.

Місцеві блоки є більш гнучкими у створенні прийнятних для широкого загалу місцевих виборців електоральних образів.